9.12.23, Gdynia, Klub Desdemona
SCHRÖTTERSBURG (Płock)
(psychedelic/ industrial/ wave/)
Schröttersburg to istniejący od ponad dekady zespół z Płocka. Grupa do tej pory wydała płyty „Krew”, „Ciało”, „Melancholia”, „Melanchola. Dekonstrukcje”, „Dalet” oraz „Om Shanti Om”.
Koncert w Gdyni łączy się z premierą ich, najnowszej płyty „Kosmogonia”. Na albumie tym Schröttersburg powiązał atonalność z psychodelicznymi pejzażami dźwiękowymi. Używając industrialnych brzmień zespół przeniósł je w wymiar plemienny by wytworzyć własną przestrzeń opartą na szumie, hałasie, ale też i ciemnych, lunatykujących teksturach. Obowiązujący tutaj trans, rytm i rytuał upadającego miasta zabiera nas do rdzenia Ziemi, do miejsca powstania i narodzin.
Wywiad z Schröttersburg w ANXIOUS
Recenzja SCHRÖTTERSBURG Dalet w ANXIOUS
Recenzja SCHRÖTTERSBURG – Melancholia. Dekonstrukcje w ANXIOUS
Recenzja SCHRÖTTERSBURG – Om Shanti Om w ANXIOUS
Recencja Schröttersburg – Kosmogonia w ANXIOUS
KRÓLÓWCZANA SMUGA (Biłgoraj)
(freak horror folk)
Jednoosobowy zespół pieśni i tańca Królówczana Smuga został powołany do życia przez pochodzącego z Biłgoraja Adama Piętaka. Muzyczna narracja prowadzona jest przez zdeformowane dźwięki gitary, przypominające stare, zakurzone i zaniedbane instrumenty, znalezione na strychu pradziada lub odkopane w ukrytej w lesie mogile. Pojawia się też głos, daleki od ‘białego śpiewu’, zbliżony do głosu sponiewieranego włóczęgi, którego gardło wiele trunków w życiu przyswoiło.
Dyskografia:
2018 – Biełgoraj Kalwińskiego Adama [CD, Opus Elefantum]
2020 – ODRAPDORAP [CD, Opus Elefantum]
2021 – Żałosne [CD, Requiem Records]
2022 – Sport Patriotyzm Militaria [CD, Requiem Records]
Wywiad: Królówczana Smuga – Warto prowokować inspiracje w ANXIOUS
Recenzja: Królówczana Smuga – Sport Patriotyzm Militaria w ANXIOUS
UGORY (Poznań)
(blackgaze/drone/agrodoom)
Kolektyw z Poznania, który jako główny punkt obserwacji obrał polską wieś oraz występujące w niej patologie, zwyczaje, codzienne życie oraz pracę. Nagrali 8 albumów i epek, utwór do Cyberpunka 2077 oraz split z Soil Troth. Na scenie występują w różnych konfiguracjach (trio-oktet), a koncertom często towarzyszą rekwizyty i wizualizacje autorstwa Tomka Rolniaka i Karoliny Karpowicz.
Fotorelacja: Kamil Milewski/Muzyczne Oko