W sobotę 30 września o godz. 14.00 rozpocznie się siódma edycja festiwalu sztuk industrialnych HOYM Industry FEST, który odbywa się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu (ul. Mościckiego 3). W programie festiwalu zawierają się: koncerty zespołów industrialnych i elektronicznych, prelekcja Alojzego Szwachuły, multimedialny performance Bartłomieja Talagi z wykorzystaniem maszyny parowej w ruchu, wystawy zdjęć z wernisażem Bernarda Baya, strefa retro komputerów oraz warsztaty.
Koncerty odbędą się na scenie plenerowej oraz w nadszybiu szybu Kościuszko. Performance zaprezentowany zostanie w maszynowni szybu Kościuszko. Prelekcja, wystawy i wernisaż zagoszczą w budynku dawnej sprężarkowni (Galeria Sprężarkownia). Strefa retro komputerów zbudowana zostanie w maszynowni szybu Głowacki. Warsztaty będą mieć miejsce w plenerze. W przypadku niepogody możliwe korekty umiejscowienia poszczególnych punktów programu. Aktualne informacje znajdują się na stronie kopalniaignacy.pl oraz na profilu facebook.
KONCERTY
ARRM – drone / krautrock / spiritual jazz (Sosnowiec)
Instrumentalny zespół ludzi związanych z takimi projektami jak Furia, Thaw czy 52um. Zespół koncertował w całej Polsce oraz w większości europejskich krajów. Występował min. na Off Festival, Spring Break Festival, Metal Hammer Festival, Castle Party Festival… i już niebawem pojawi się na HOYM Industry FEST! ARRM od 2016 roku prezentuje swoje kolejne inkarnacje z pogranicza jazzu / ambientu / krautrocka / drone i innych gatunków, rozpościerając przed słuchaczami pochłaniające, muzyczne pejzaże. Zdecydowanie dla fanów Earth, Lonker See, muzyki filmowej, lotów w kosmos i psychodelicznych obrazów. W swojej dyskografii mają dwa pełne albumy wydane w Instant Classic oraz dwa splity (z Lonker See i Starą Rzeką). W trakcie koncertu na HOYM Industry FEST 7 ARRM zaprezentuje materiał z trzeciej płyty, której wydanie zaplanowane jest na koniec 2023 / początek 2024 roku. Będzie to premierowe wykonanie tych utworów na Śląsku.
SMOGGG – experimental / industrial / swampcore (Kraków)
Zespół grający muzykę w stylu swampcore, która jest syntezą swamp bluesa, industrialu, postpunka, krautrocka i muzyki współczesnej. Porusza nierzadko kontrowersyjne tematy, opowiadając o mechanizmach historii, zagubieniu jednostki w natłoku informacji i współczesnym niepewnym świecie, pełnym fałszywych autorytetów i niezweryfikowanych treści. Koncerty zespołu, choć zespół nazywa je bagiennymi rytuałami, są ekspresjonistycznymi spektaklami, które są też niezapomnianą i pełną wrażeń podróżą dźwiękową. Od początku 2019 roku SmoGGG stale koncertuje, jak również wykonuje na żywo autorską muzykę do filmów niemych. 2 kwietnia 2023 ukazała się płyta „SmoGGG plays Xenocydr”, która rozpoczyna wysyp tegorocznych wydawnictw grupy.
ROZMAZANI – coldwave /dark pop/ trip-hop (Kraków / Łódź)
Duet tworzący muzykę w wirtualnej przestrzeni gdzieś między Łodzią, a Krakowem. Dzieli ich 250 km, łączy internet i urządzenia do rejestracji dźwięku. Efektem współpracy jest elektronika z połamaną perkusją, brudnymi basami i surowym pianinem wydostającym się czasem spośród syntezatorów. W lutym tego roku zespół wydał album „Hard Times” nakładem Diffuse Reality Records z Barcelony. Pojawili się również na składance “Poland Has a Task”, wydanej przez PHAT Bristol.
DOCTOR VISOR – darksynth / synthwave / electronica (Opole)
Polski projekt muzyczny poruszający się po mrocznych wymiarach muzyki elektronicznej. Źródeł inspiracji w muzyce Doktora można szukać w horrorach z ery VHS, oraz twórczości artystów takich jak Christopher Young, King Diamond czy Goblin. Gęsta ambientowa atmosfera, “mokre” klawisze, agresywny bas i ostre niczym potłuczone szkło riffy to znaki rozpoznawcze muzyki Doctor Visor. To coś więcej niż dźwięki. To prawdziwa podróż w inny wymiar, poza horyzont zdarzeń, na drugą stronę…
AUDIO – VISUAL PERFORMANCE
BARTŁOMIEJ TALAGA – ”Active carbon – toxic absorber” (Łódź)
Multimedialny spektakl z wykorzystaniem dźwięków generowanych przez ponad stuletnią parową maszynę wyciągową!
Dominującym sposobem otrzymywania węgla aktywnego na świecie jest aktywacja fizyczna. Obejmuje ona dwa etapy: karbonizację surowca organicznego i następującą po niej właściwą aktywację poprzez częściowe zgazowanie materiału węglowego czynnikiem gazowym pary wodnej.
Bartłomiej Talaga zagra koncert wraz z parową maszyną wyciągową z 1920 r, która obsługiwała szyb „Grundmann” (później „Kościuszko”). W 1981 r. maszynę poddano gruntownej renowacji połączonej z wymianą bębna linowego. Dzięki zaangażowaniu lokalnych specjalistów maszyna działa po dziś dzień. Wydobywane przez maszynę dźwięki staną się podstawą improwizowanego koncertu muzyki eksperymentalnej połączonej z wizualizacjami i mappingiem.
Bartłomiej Talaga – Artysta multimedialny. W swojej twórczości posługuje się fotografią, dźwiękiem, video i instalacją. Interesuje go przenikanie się dziedzin sztuki, gdzie dźwięk, obraz i przestrzeń wzajemnie się napędzają prowokując energetyczne impulsy. Częstotliwość powstałej audio/wizualnej interferencji prowadzi do brzmienia – głównego tworzywa jego artystycznej praktyki. Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. W nauczaniu dzieli się własnym doświadczeniem – stawia na celowość i zasadność czynionych gestów, które prowadzić mają do osobistej i autentycznej wypowiedzi. Współtwórca magazynu TON (ton-mag.pl). Projektant książek fotograficznych.
WYSTAWY
BERNARD BAY (Belgia)
Bernard Bay, fotograf, obecnie dyrektor Wyższej Szkoły Artystycznej Académie des Beaux–Arts de Tournai w Belgii. Urodzony w 1959 roku w kompleksie przemysłowym Grand-Hornu.
Fotografia Bernarda Bay jest ściśle związana ze światem pracy przemysłowej i ma charakter dokumentalny. Koncentruje się na przemyśle ciężkim, metalurgii, stali, górnictwie oraz wszelkich formach przemysłu wydobywczego ze szczególną uwagą na kopalnie węgla kamiennego. Oprócz aspektu architektonicznego oraz wpływu industrialnej estetyki na krajobraz w swojej fotografii porusza również czynnik ludzki w przemyśle ciężkim.
Bernard Bay przez czterdzieści lat był świadkiem zamykania wielu kopalń w Europie, które kiedyś były gwarantami bezpieczeństwa energetycznego w wielu krajach i ważnym czynnikiem w ich rozwoju od początku epoki rewolucji przemysłowej.
Jego celem artystycznym jest sfotografowanie wszystkich tych miejsc w Europie Zachodniej i chociaż nie sfotografował ich jeszcze wszystkich, nie traci nadziei na osiągnięcie tego celu przed końcem swojej kariery.
AIRSILESIA (Chorzów / Świętochłowice)
Projekt ukazujący Górny Śląsk oczami chłopaka z blokowiska jakich wiele. Mateusz Mrugacz to zawodowy operator drona oraz fotograf nieprzerwanie od 2009 roku dokumentujący odchodzące przemysłowe oblicze naszego regionu. Żywe kolory kontrastujące z postindustrialnym charakterem mają na celu ukazanie Śląska jako krainy wielobarwnej, nietuzinkowej oraz coraz bardziej zielonej.
PRELEKCJA
ALOJZY SZWACHUŁA – prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy (Rybnik)
Przez dekady walczył o ocalenie od zapomnienia dziedzictwa dawnej kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Dzięki jego staraniom dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej, zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Najważniejszą atrakcją Zabytkowej Kopalni Ignacy jest wskrzeszona po wielu latach bezczynności parowa maszyna wyciągowa, największa obecnie działająca maszyna tego typu w Europie!
Maszyna parowa Linke-Hofmann-Werke AG z 1920 roku, ma moc 1800 koni mechanicznych, przy ciśnieniu pary 10 atmosfer. Maszyna jest dwucylindrowa o średnicy cylindrów 1000 mm i skoku tłoka 1600 mm. Jej największą i najbardziej widowiskową częścią jest bęben linowy o średnicy 6 metrów. Maszyna była przystosowana do wyciągania dwóch czteropiętrowych klatek.
O historii maszyny, jej technicznych niuansach oraz procesie, który finalnie doprowadził do jej reanimacji opowie Alojzy Szwachuła, demiurg, którego działania sprawiły, że serce Kopalni ponownie zabiło. Prelekcja zakończy się pokazem maszyny w ruchu.
STREFA RETRO KOMPUTERÓW
Fundacja Dawne Komputery i Gry zaprasza do zabawy z zabytkowymi, lecz w pełni sprawnymi sprzętami! „Starszym przypomnieć, młodszym pokazać” to maksyma, którą kierują się członkowie Fundacji. Zapraszamy osoby w każdym wieku do spróbowania swoich sił w klasycznych grach lat 80. i 90., szczególnie miłośników Atari, Commodore, Amigi, pierwszych modeli PC oraz konsol.
Program:
14.00 – Alojzy Szwachuła (sprężarkownia) – prelekcja
16.00 – Bernard Bay (sprężarkownia – strefa relaksu) – wernisaż
17.00 – Bartłomiej Talaga (maszynownia Kościuszko) – performance
18.00 – Doctor Visor (nadszybie Kościuszko) – koncert
19.00 – Rozmazani (plener) – koncert
20.00 – SmoGGG (nadszybie Kościuszko) – koncert
21.00 – ARRM (plener) – koncert
+
11.00 – 19.00 Dawne Komputery i Gry (maszynownia Głowacki)
14.00 – 18.00 warsztaty (plener)
– bezpłatnie: koncerty w plenerze (Rozmazani, ARRM), wystawy + wernisaż, warsztaty, strefa retro komputerów
– prelekcja Alojzego Szwachuły z pokazem maszyny parowej w ruchu, performance w maszynowni (Bartłomiej Talaga) oraz koncerty w nadszybiu Kościuszko (Doctor Visor, SmoGGG) – 10 zł normalny, 1 zł ulgowy.
Bilety zakupione online należy wymienić na opaski w kasie biletowej Zabytkowej Kopalni Ignacy. Tego dnia, ze względu na ograniczone godziny otwarcia wystawy „Wiek pary” w nadszybiu Kościuszko (11.00 – 15.00), bilety na zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy dostępne będą w promocyjnych, obniżonych cenach: 25zł normalny, 15zł ulgowy, w cenie także wydarzenia Hoym Industry Fest 7, dostępne w kasie biletowej w dniu wydarzenia). Będzie także możliwy upgrade zakupionych online biletów na festiwal, by obowiązywały także na zwiedzanie Kopalni (15zł).