Wystawa Rytm życia

10.05-19.05.2024 / Galeria Artus w Toruniu

Wystawa Rytm życia

Wystawa Rytm życia prezentowana w Galerii Artus w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu towarzyszy VIII edycji międzynarodowego Festiwalu Muzykofilia. Biorą w niej udział artystki i artyści – absolwentki i absolwenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przede wszystkim Wydziału Sztuk Pięknych: Ewa Bińczyk, Oksana Budna-Kaczor, Magdalena Chomiak, Jacek Gramatyka, Anna Ruta Pilewicz, Aleksandra Szczodry i Łukasz Wodyński.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace malarskie, graficzne, rysunkowe i rzeźby, które w osobisty sposób odnoszą się do miejsca człowieka w świecie – czy to w kontekście natury, życia codziennego, technologii, czy jego świata-przestrzeni wewnętrznej. Klamrą łączącą jest tytułowy rytm życia – pulsujący, cykliczny i odmierzający upływający dla człowieka czas.

Malarstwo Jacka Gramatyki odnosi się do biologicznej zmienności, której podlega cały świat ożywiony. Pomimo tego, że nadal nie wiemy skąd przychodzimy ani dokąd zmierzamy, ów rytm życia jest wyznacznikiem naszego ziemskiego bytowania. Materialny wymiar istnienia przenika się ze sferą uczuć i emocji wymykających się jednoznaczym definicjom. Oksana Budna-Kaczor obserwuje zwyczajne sytuacje, starając się przełożyć nurtujące ją zagadnienia na matrycę graficzną. Aby nadać autentyczności obserwowanym zjawiskom używa cytatów fotograficznych i łączy różne techniki poszukując adekwatnych dla tematu środków wyrazu. Na pograniczu technik znajduje się również twórczość Magdaleny Chomiak, która w swoich pracach odnosi się w sposób umowny do kwestii życia człowieka w jego aspekcie cielesnym i duchowym. W pracach artystki postać człowieka przenika się z formami geometrycznymi nawiązującymi do sfery uczuć. Symboliczne malarstwo Łukasza Wodyńskiego oscyluje wokół tematów psychologicznych i egzystencjalnych. Dotyka problemów ponowoczesnego świata i „cyfrowej apokalipsy”, uzmysławiając skalę wyzwań z jakimi mierzy się współczesny człowiek.

Poza konkretnym czasem i przestrzenią sytuują się prace artystek, w których świat realny i fantastyczny przenikają się, jak w surrealnych portretach i małych formach rysunkowych Ewy Bińczyk. Malarstwo Anny Ruty Pilewicz jest podróżą w głąb oceanu, snu, ciemnej materii, która symbolizuje podświadomość. Postaci kobiet w jej pracach łączą pierwiastek ludzki i zwierzęcy, to co pierwotne i oswojone. Obrazy-talizmany Aleksandry Szczodry poruszają temat kondycji duchowej kobiety. Wypełniają je archetypy i symbole zaczerpnięte z mitologii sumeryjskiej, greckiej, czy tybetańskiej, a ich przesłaniem jest ożywianie żeńskiej energii w każdym z nas.

Kuratorka wystawy: Ewa Bińczyk


Ewa Bińczyk

Ewa Bińczyk
Ewa Bińczyk, Marzanna, rysunek, 50×70 cm, 2020

Artystka sztuk wizualnych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Bogumiły Pręgowskiej w 2009 r.

W 2014 roku obroniła pracę doktorską z zakresu sztuk plastycznych na UMK. Pracuje na macierzystej uczelni w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych na stanowisku adiunkta. Ulubionym medium, w którym najczęściej się wypowiada jest rysunek, kolaż i grafika. Ewa Bińczyk brała udział w wielu konkursach i wystawach indywidualnych i zbiorowych w Toruniu, w Polsce i za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szkocja).


Oksana Budna-Kaczor

Oksana Budna-Kaczor
Oksana Budna, Peace of mind, wklęsłodruk serigrafia, 70×100 cm, 2020

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom artystyczny pod kierunkiem dr hab. Marka Zajko. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora w Dyscyplinie Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknym UMK w Toruniu. W dorobku artystycznym posiada sześć wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Autorka w swoich działaniach twórczych odnosi się głównie do człowieka, jego przeżyć, emocji oraz spotykanych sytuacji. Wciela się w rolę obserwatora, starając się wyłapać pewne nurtujące ją zagadnienia, które później przenoszone są na matrycę graficzną.


Magdalena Chomiak

Magdalena  Chomiak
Magdalena Chomiak, Matka II, tech. własna (olej na tkaninie, haft), 65 x 80 cm, 2023

Artystka, konserwatorka dzieł sztuki. Urodzona w 1987 roku w Oleśnicy. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Bogumiły Rouba. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych i konserwacji dzieł sztuki, tworząc cykl obiektów przestrzennych pod tytułem Nieobecność”.

Od 2019 roku pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta, prowadząc zajęcia w Pracowni rysunku, Technologii malarstwa sztalugowego. Zajmuje się malarstwem, kolażem, tkaniną artystyczną. Podejmuje zagadnienia związane z egzystencją człowieka. Tworzy prace w różnorodnych technikach, eksperymentuje z materią.


Jacek Gramatyka

Jacek Gramatyka
Jacek Gramatyka, Rytm 1, olej na płótnie, 65×81 cm, 2022

Urodzony w Poznaniu, prof. dr hab. Studia w zakresie malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego i doc. Barbary Steyer. Dyplom w 1982 roku. Od 1983 roku pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów konserwacji malarstwa w dziedzinie rysunku i malarstwa dawnego i współczesnego. Od 1998 roku zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w Pracowni Propedeutyki Konserwacji Malarstwa i Obiektów Sztuki Współczesnej. Od 2004 roku prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych na ASP /obecnie Uniwersytet Artystyczny/w Poznaniu. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe. Udział w wystawach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.


Anna Ruta Pilewicz

Anna Ruta Pilewicz
Anna Ruta Pilewicz, Mater, olej na płótnie, 65×80 cm, 2022

Artystka wizualna, teatrolożka (UMK Toruń), absolwentka pedagogiki sztuki w Instytucie Studiów Podyplomowych w Warszawie. Jej zawodowe obszary to: sztuki wizualne – wideo-art, malarstwo, grafika, literatura oraz pogranicza sztuk (wideo-poezja), a także interdyscyplinarne warsztaty edukacyjne. Jej prace (malarstwo, grafika i asamblaż) znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, we Włoszech, w Japonii, w Kanadzie i USA. Autorka poezji oraz artykułów na temat teatru, dramatu oraz sztuk plastycznych. Od 2013 roku prowadzi interdyscyplinarną pracownię artystyczną – Rekwizytornię Drzew, w której odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz seniorów. Prezeska Fundacji Artystycznej KOSMOS.


Aleksandra Szczodry

Aleksandra Szczodry
Aleksandra Szczodry, Pan, duch gór, olej na płótnie, 50×61 cm, 2023

Multidyscyplinarna polska artystka, doktorka sztuki. W 2019 r. obroniła tytuł na ASP w Warszawie prowadząc badania nad rolą intuicji, iluminacji i natchnienia w procesie twórczym.

Jej prace były prezentowane m.in.w Galerii A.I.R. w Nowym Jorku (USA),Casa Filipka w Mexico City (MEX), Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Galerii Saint-Luc w Liege (BE), Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ‘Elektrownia’ w Radomiu, Galerii Salon Akademii w Warszawie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Ustce, Płockiej Galerii Sztuki, Pracowni Piastowska 1 w Katowicach czy O’Flaherty’ Gallery w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Łukasz Wodyński

Łukasz Wodyński
Łukasz Wodyński, z cyklu SHOW, olej na płótnie, 100×180 cm, 2021

Multimedialny artysta wizualny, performer i teoretyk sztuki. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Piotra Klugowskiego w 2010 r.

Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą, min. w: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galeria Zadra Warszawa, Metro: Aura Lieu a Paris, GALERIE G Paris, Anagma Gallery Valencia, L.A.M. Gallety Londyn, Bydgoskie Centrum Kultury, Archipelag Kultury, Gdańsk, Two of Art Gallery Amsterdam.