Definiując się jako festiwal sztuki dźwięku, ekologii i kultury dźwiękowej, Lisboa Soa stara się docenić współczesną twórczość artystyczną, ale nadając jej kontekst społeczny i ekologiczny, bezpośredniej interwencji w przestrzeń, zachęcając do udziału różnych odbiorców poprzez instalacje i występy dźwiękowe, warsztaty edukacji dźwiękowej, debaty, wykłady i wycieczki skoncentrowane na zmyśle słuchu. Celem Lisboa Soa jest zachęcenie do słuchania, aby lepiej zrozumieć miejsce, w którym się znajdujemy i zwiększyć świadomość wpływu ludzkiej obecności na planetę.
Ekologia akustyczna, dyscyplina, która zainspirowała festiwal od momentu jego powstania, stawia słuchanie w centrum uwagi, i to jest również celem Lisboa Soa: przeniesienie uwagi na uszy i stworzenie warunków, przestrzennych i czasowych, które sprzyjają aktowi uważnego słuchania. Jednym z głównych celów Lisboa Soa jest przeniesienie publiczności do kultowych przestrzeni i stworzenie doświadczeń słuchowych, które poprowadzą odwiedzających przez te przestrzenie, jednocześnie prowokując do refleksji nad zaangażowaniem człowieka w środowisko, z innymi, z miastem i jak to wszystko łączy się poprzez dźwięk.
W 2021 roku, po pięciu edycjach – z których jedna była szczególnie intensywna, w roku pandemii i ograniczeń – Lisboa Soa postanowiła „posłuchać wstecz”, zlecając cztery kompozycje czterem portugalskim artystom, którzy zagłębili się w archiwum dźwiękowe festiwalu, aby stworzyć z niego nowe interpretacje i znaczenia. Ten album powstał z tych kompozycji: jest to praca o pamięci, z uchem na przyszłość. – Raquel Castro
Data wydania: 26 września 2023 r.
Wydawca: Crónica
Composed by Ana Guedes, João Castro Pinto, Mestre André, Sara Pinheiro, from recordings of the 2016–2020 archives of Lisboa Soa.
Recordings by Mestre André & José Bica, engineered by Hélder Nelson.
Commissioned by Raquel Castro.
Photos by Vera Marmelo.
Master & design by Miguel Carvalhais.
Opracował: Artur Mieczkowski