Thomas Bey William Bailey – Liminalia (Live From Oneiric Spaces III)

Fifteen Minutes of Anonymity / CD/DL / 2025

Anxious magazine Thomas Bey William Bailey Liminalia

Może pamiętacie moją recenzję z września 2024 roku gdzie przedstawiałem wspólną płytę Reverse Image oraz Thomasa Beya Williama Baileya常若/Tokokawa? Tym razem przyszedł czas na solowe dzieło tego drugiego artysty.

Thomas Bey William Bailey jest pisarzem multidyscyplinarnym, zajmującym się tematami na styku sztuki, technologii oraz kultury. Oprócz tego jest artystą dźwiękowym tworzącym od 2009 roku. Jest też odpowiedzialny za Fifteen Minutes of Anonymity, mały label wydający pocztówki audio zawierające kody do plików dźwiękowych. Jest to bardzo oryginalna inicjatywa, w której uczestniczyli między innymi: RLW, Philippe Petit, Francisco López czy Das Synthetische Mischgewebe.

Album Liminalia (Live From Oneiric Spaces III) powstał po przejrzeniu przez autora własnych dzienników snów, gdzie artysta znalazł dużo dźwiękowych odnośników i inspiracji do nagrania tej płyty. Muzycznie Bailey porusza się po dźwiękowych terenach, które są w jakimś sensie dla niego charakterystyczne. Jednak wszystko osadzone jest w mniej hałaśliwych częstotliwościach, a nawet brzmi to bardziej krystalicznie.

Słuchając recenzowanej płyty mam wrażenie dotykania tych dźwięków w sposób subtelniejszy, ale i zdecydowany. Thomas Bey William Bailey odwzorowując sny przedstawia swą muzyczną wizję zbudowaną z różnych kształtów i tonów. Wszystkie te struktury pojawiają się by za chwilę nieprzewidzianie zniknąć czy zmienić się w inną formę. Album ten zawiera również dużo mikrodźwięków, które dopełniają treści kompozycjom. Ciekawym uzupełnieniem płyty jest też użycie ludzkiego głosu, gdzie pojawia się on sporadycznie przefiltrowany, zmieniony, zagadkowy. Niczym nasze doświadczenia z mniej przyjemnych sennych wspomnień.

Liminalia (Live From Oneiric Spaces III) to syntetyczna i metaliczna wędrówka wewnątrz naszych sennych wyobrażeń. Napędzana przez szereg szczegółów, dzwonków czy głosów, a także rytm pozostający naszym przewodnikiem. Brzmiący czasami jednostajnie, jakby podsycał całe doświadczenie.

Thomas Bey William Bailey nagrał płytę dotykającą jaźni naszej świadomości, która może być odbierana jako pomost łączący dwa, różne światy. To intrygujące, migoczące, a czasami i groźne, wizyjne dzieło.

Do płyty dołączony jest również notatnik, gdzie słuchacze są zachęcani do odtworzenia albumu przed snem i zapisania ich na czystych kartach.

Data wydania: 23 lutego 2025

Michał Majcher