Rashad Becker – The Incident

Clunk / LP/DL / 2025

Anxious Magazine Rashad Becker – The Incident

Rashad Becker to znany i ceniony inżynier dźwięku z Dubplates & Mastreing, działającej przy wytwórni Basic Channel, a obecnie pracujący w swoim studio Clunk, zajmujący się między innymi miksem czy masteringiem. Jest również kompozytorem współpracującym z wieloma artystami (Eli Keszler, Moritz von Oswald) czy projektami, między innymi Moleglove (razem z Robertem Schalinskim oraz Jürgenem Eckloffem) oraz działającym solo.

Na jego dorobek składają się dwie, „duże” płyty Traditional Music Of Notional Species Vol. I (2013) oraz Traditional Music Of Notional Species Vol. II (2016). The Incident to jego nowy album, gdzie artysta znów wrzuca nas w swój mocno abstrakcyjny i zawoalowany świat.

Jego muzyczna przestrzeń pozostawiona w nierealnym otoczeniu jawi się jako dość roztrzęsiona wizja zdehumanizowanego bytu. Wszystko tutaj drga w syntetycznym i metalicznym łoskocie napędzanym różnymi obiektami. Niczym metaliczne przedmioty wystawione na wiatr, gdy ich muzyka dostaje dodatkowych wibracji.

The Incident to wielka gra konwencjami, gdzie znajdujemy wiele odniesień do różnych form muzycznego wyrazu. Ukształtowana z eksperymentalnej elektroniki wydobywa z siebie głęboką i surrealistyczną duszę. Całość albumu opatrzona jest intensywnymi manipulacjami dźwięków, gdzie masa szczegółów tworzy wiele skorup. Ich treść czasami opiera się na wielu kontrastach i w finale zaskoczeniu. Bywa niepokojąca, a czasami absurdalna. Znaleziona, zarejestrowana i przetworzona w nieprzewidywalny sposób, gdzie jej brzmienie mocno wkracza w nasze ciała. Naładowana postfabrycznymi teksturami, hiperbolicznymi rytmami, zaklinającymi bezgłosami czy oderwanymi melodiami.

Rashad Becker po raz kolejny przedstawia dzieło naznaczone niedopowiedzeniami, głębokie i inspirujące. Poszerzające nasze spektrum myślenia o dźwięku jako może o czymś żywym. The Incident to wyrzeźbiona w radykalny sposób zmaterializowana wyobraźnia napędzana elektroakustycznymi drganiami, surowymi zniekształceniami czy abstrakcyjnymi dysharmoniami. Pełna sprzeczności i zagadek, które trzeba rozszyfrować samemu. Uwierzcie, że to wielka przyjemność w tym uczestniczyć.

Data wydania: 25 kwietnia 2025

Michał Majcher