Nota od Wernera Dafeldeckera:
Z jakiegoś powodu zawsze uważałem pomysł wykorzystania obcego materiału jako elementu struktury procesu artystycznego za ekscytujący. Nie oznacza to, że elementy te zawsze zostają, a raczej, że często usuwam je pod koniec procesu twórczego. Ta metoda pracy tworzy obszary napięć, które odzwierciedlają proces artystyczny na innym poziomie emocjonalnym. Zmniejsza poczucie tworzenia i zmierza bardziej w kierunku spełnienia. Metoda ta ma zastosowanie do obu części tego fonogramu w podobny sposób.
“Neural” koncentruje się na płaszczyznach dźwiękowych i jest inspirowany ideą, że sieci neuronowe rozwijają pamięć, gdy wielokrotnie wysyłają informacje. Zespół koncentruje się na wibracjach i rytmicznych wariacjach overtonów, które są powodowane przez dynamikę i zmiany wysokości w zakresie mikrotonowym. Wraz z upływem czasu i praktyką wykonania, sferyczne, akustyczne znaczki stają się ustalone, spowodowane świadomą percepcją tego, kiedy rytm zmienia się w doznania dźwiękowe i odwrotnie.
Na potrzeby “Tape 231” ponownie odkryłem w swoim archiwum dawno zapomnianą kasetę z muzyką, która zawierała osobliwe elektroniczne dźwięki perkusyjne.
Kiedy Lucio i ja pracowaliśmy nad nagraniami jego długich tonów i multifonów, ponownie przyciągnęła mnie idea wykorzystania dźwięków taśmy przede wszystkim jako elementu strukturalnego utworu (czas, gęstość, dynamika), a dopiero potem ich porzucenia.
Data wydania: 9 czerwca 2023 r.
Wydawca: Room40
Opracował: Artur Mieczkowski