Various Artists – Электронная Музыка АНС’ (ANS Electronic Music)

Anxious magazine Various Artists – Электронная Музыка АНС' (ANS Electronic Music)

Dostępne na CD (lub w innym formacie) po raz pierwszy poza ZSRR – radzieccy kompozytorzy wykonują swoje utwory na legendarnym syntezatorze ANS.

Nagrany w 1969 roku album „Электронная Музыка АНС (ANS Electronic Music)” zawiera 6 utworów będących eksperymentami na tej unikalnej maszynie, stworzonymi przez: Eduarda Artemieva, Stanisława Kreitchiego, Sándora Kallósa i Aleksandra Nemtina.

ANS to „muzyczna” maszyna niepodobna do żadnej innej, która od dawna fascynuje współczesnych kompozytorów muzyki elektronicznej, w szczególności COIL oraz THE ANTI GROUP COMMUNICATIONS (TAGC) / CLOCK DVA – oba zespoły wydały nagrania wykorzystujące ANS.

Spróbuj wyobrazić sobie partyturę, która brzmi sama, bez dyrygenta, orkiestrę bez instrumentów. Ta magia jest możliwa dzięki syntezatorowi ANS. Stworzony przez radzieckiego naukowca Jewgienija Murzina w ciągu 20 lat, ANS to instrument, za pomocą którego kompozytor może nie tylko tworzyć, ale także „rysować” swoją muzykę bez użycia nut. Można zobaczyć migotanie lamp, obracające się szklane dyski z rowkami… Rysunki na szkle to „dźwiękowe nuty”. Aby usłyszeć narysowany obraz, wystarczy nacisnąć przycisk, a rozpocznie się niezwykła transformacja.

Wewnątrz ANS znajduje się pięć obracających się szklanych dysków, na których ręcznie naniesiono 144 tony każdy. Światło przechodzi przez dyski i trafia na ogniwa fotowoltaiczne, które przekształcają je w energię elektryczną, wysyłając sygnały do wzmacniaczy i filtrów pasmowych ANS. W ten sposób ANS może wygenerować 720 tonów i, w przeciwieństwie do ludzkiego muzyka, odtworzyć je wszystkie jednocześnie.

Murzin zadedykował swoje fotoelektroniczne dzieło Aleksandrowi Nikołajewiczowi Skriabinowi, stąd nazwa ANS. Skriabin, twórca „Poematu ekstazy” i znany badacz synestezji, w swoich utworach wykorzystywał wysoce chromatyczny, nowatorski styl harmoniczny, mający wyrażać jego przekonania, poglądy i pragnienia.

Te utwory były dotąd dostępne wyłącznie na winylach wydanych przez radziecką wytwórnię Melodiya ponad 50 lat temu. Miłośnicy radzieckiej muzyki znają już nagrania z ANS z filmów Tarkowskiego – Solaris”, Zwierciadło i Stalker – oraz z filmu Konczałowskiego Syberiada, a także z innych produkcji.

Album dostępny jest w digipaku z nową grafiką autorstwa Abby Helasdottir, doskonale współgrającą z ideą ANS.

Wydanie objęte oficjalną licencją rosyjskiej wytwórni Melodiya.

O ANS pisaliśmy przy okazji artykułu o ARTMIJU ARTIEMIEW w numerze 5, który jest do nabycia w formacie pdf. i również przy okazji recenzji wydawnictw z rosyjskiego ELECROSHOCK Records.

Data wydania: 28 lutego 2025
Wydawca: Cold Spring

Opracował: Artur Mieczkowski