Lucy Gooch – Desert Window

Anxious magazine Lucy Gooch – Desert Window

Na debiutanckim albumie Desert Window Lucy Gooch pozostaje wierna swoim elektronicznym korzeniom, wzbogacając jednak brzmienie o akustyczne instrumenty i pogłębiając folkową wrażliwość w warstwie tekstowej. Sercem jej muzyki pozostaje jednak urzekający głos – tym razem poddany najśmielszym eksperymentom w jej dotychczasowej twórczości.

Wiele utworów na Desert Window narodziło się z wokalnych improwizacji, które artystka przekształcała w spójne opowieści. Inspiracją stały się zarówno średniowieczne anglikańskie inkantacje (jak te z poematu The Names of the Hare), jak i wizjonerskie obrazy z współczesnej literatury – np. z The Hearing Trumpet Leonory Carrington (1974).  „To był przede wszystkim eksperyment z osadzeniem mojego głosu w bardziej narracyjnych strukturach, przy zachowaniu poetyckiej wieloznaczności.” – tłumaczy Gooch.

W przeciwieństwie do wcześniejszych prac, które przypominały rozległe pejzaże przetykane romantycznymi olśnieniami, ten album jest mocno osadzony w materialnej rzeczywistości. Głos Gooch bywa raz przenikliwy, by za chwilę stać się stłumiony i poraniony. „Straciłam kontakt z własnym głosem, by później na nowo go odkryć – to było intensywne. Pojawiały się nagłe przebłyski energii, gdy podczas improwizacji natykałam się na coś nieoczekiwanego”. Znajdziemy tu zarówno delikatne melodie, jak i wyczerpane dźwiękowe szkwały, tworzące przestrzeń celowego dysonansu.

Efekt to atmosferyczne połączenie harmonii Kate Bush i Cocteau Twins, majestatycznych akordów Vangelisa oraz folkowych ambientów przywodzących na myśl zarówno eksperymentalne madrygały The Third Ear Band, jak i kompozycje włoskiego zespołu Goblin. Powstał album o złożonej elegancji – seria pieśni sięgających po jazz, elektronikę i klasyczne struktury, które wciągają słuchacza bez reszty.

Data wydania: 6 czerwca 2025
Wydawca: Fire Records

Opracował: Artur Mieczkowski