Edycja 300 sztuk. Do pierwszych 50 zamówień dołączone są ręcznie wykonane chusteczki do… płaczu.
Pauline Marx, niegdyś członkini fantastycznego duetu La Fureur de Vouivre, sprawia wrażenie istoty z innego czasu i miejsca, a mianowicie zbiegłego marudera, który czai się w lasach obrazu Bruegla i integruje surrealistyczną florę i faunę Boschowskiej kreacji ze scenerią i folklorem głębokiej Bretanii. Jej wymyślona mitologia pełna jest mrocznych rytuałów i pokrętnych mantr, wspieranych przez zaskakujące dźwięki i tekstury terenów tak ziemskich i tak nierealnych.
Diabeł na rozdrożu.
Jak myślisz, skąd pochodzisz? Gdzie myślisz, że idziesz? Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate: ty, z makaronem na cztery wiatry, który przekraczasz próg tej płyty, lepiej zostaw tam wszelką nadzieję i ślizgaj się w jadowitym śladzie diabła, twojego przewodnika.
Jak myślisz, skąd pochodzisz? Góra nie jest już tylko górą; po twoim przejściu nie będzie już nawet górą. Podobnie jak cały krajobraz, zostanie zjedzona, zjedzona przez niewidzialne pijawki. Twoja nostalgia za ziemią i pragnienie odnalezienia źródła odkryją jedynie las próżnych słów i felerną wodę. Jak myślisz, dokąd zmierzasz? Na skrzyżowaniu świat jest pochłonięty w poprzedniej rzeczywistości. Tylko diabeł będzie wiedział, jak sprawić, byś pokonał obrzydzenie do tradycji, i tylko miłość do diabła da ci wystarczająco dużo wigoru, byś osiągnął swój cel: wieś, być może, ale która nie należy do nikogo, schronienie dla twojej nadmiernej aktywności.
Mroczna tradycja, do której należy ta gra w potrójne udeptywanie, jak rytm serca zestrojonego z odwróconym światem, nie ma kraju i przypisanego czasu. To raczej topologia Ewy obudzonej po tysiącletnim śnie, idiosynkratyczna i opętana lektura naszego wspólnego próchna, złożonego z opowieści kompostowanych w limbo przeszłości, z pieśni uchwyconych w extremis vitae i rebusach w sprywatyzowanych przedsionkach śmierci.
O czym ona nam opowiada? O naszych samochodowych i miłosnych wędrówkach, o przepuszczalności membran, które oddzielają byty i rzeczy, o nieustannym odwracaniu znaków. Siedemnaście etapów tej krótkiej podróży, w której przeplatają się pulsujące przedmioty, dmuchane rogi i pocierane końskie włosie, tworzy mapę nigdy nie odnalezionego kraju, naszego, w którym prowadzić nas może jedynie głos starego dziecka i obrzydliwy, trujący urok diabła.
Premiera: 10 lutego 2023
Opracował: Artur Mieczkowski