Ici d’ailleurs – Radio Alice

Anxious magazine Ici d'ailleurs – Radio Alice

Radio Alice to głębokie zagłębienie się w historię włoskiego wolnego radia. Poprzez tę kompilację sześciu utworów muzyki industrialnej/noise, Andrea Stillacci odkrywa istotę rewolucyjnych lat 70., kluczowej epoki dla artystycznej ekspresji.

Andrea Stillacci, pochodzący z Włoch i współzałożyciel agencji reklamowej Hérézie, jest multidyscyplinarnym twórcą. Pasjonat muzyki industrialnej, od Throbbing Gristle po Lingua Ignota, Andrea jest znaną postacią w niszowym świecie europejskiej muzyki undergroundowej i eksperymentalnej. Radio Alice to projekt, który Andrea Stillacci pielęgnuje od kilku lat i nie bez powodu: nagrania z tej aktywistycznej stacji radiowej, założonej w Bolonii w 1976 roku, są cennymi archiwami i rzadkimi świadectwami tego płodnego okresu.

Radio Alice, symbolizujące wolność i kreatywność, zostało założone przez grupę przyjaciół z różnych ruchów autonomicznych i anarchistycznych. Przekształcili oni strych przy Via del Pratello, 41 w Bolonii w centrum kulturalne zainspirowane „Przygodami Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Radio wyróżniało się wolnym i zróżnicowanym programem, nadając bez ograniczeń wszystko, co zasługiwało na wysłuchanie. Od przemówień politycznych po wiersze, lekcje jogi, przepisy kulinarne i oczywiście muzykę… Rino Gaetano, Jefferson Airplane, Area, Fugs, a nawet Beethoven; każdy element znalazł swoje miejsce na falach radiowych.

Jednak 12 marca 1977 roku policja nagle przerwała transmisje! Szturmowali pomieszczenia i aresztowali wszystkich obecnych w siedzibie pod oczerniającymi zarzutami, oskarżając nadawców o organizowanie gwałtownych starć, które miały miejsce dzień wcześniej w Bolonii, w wyniku których zginął student. Cały sprzęt został zniszczony podczas obławy.

Kompilacja Andrei Stillacciego oddaje hołd kultowym postaciom Radia Alice, jego twórcom i prezenterom, ale przede wszystkim jest szczerym hołdem dla wolności twórczej i kultury alternatywnej. W sześciu utworach albumu znajdziemy liczne próbki głosów z tamtej epoki, w tym nagrania dźwiękowe z niesławnego odcinka z 12 marca 1977 r. To kompilacja, która szepcze między dwiema odległymi epokami. Ilu młodych Europejczyków wyrosło na wolnych i kreatywnych dorosłych pod wpływem Radio Alice? Na współczesnej scenie eksperymentalnej wciąż rozbrzmiewa wołanie o wolność i opór anarchistycznej włoskiej młodzieży z końca lat 70.

Data wydania: 23 sierpnia 2024

Opracował: Artur Mieczkowski