Heart Of Snake & Mira – Chamaerops

Anxious magazine Heart Of Snake & Mira – Chamaerops

Owiany tajemnicą niczym ich magiczne kompozycje, turyński kolektyw Heart Of Snake powraca po sześciu latach z nowym albumem Chamaerops, nagranym we współpracy z Mirą. Ta 40. minutowa suita to zaczarowana, poszarpana wibracja, która – niczym odporna na mróz palma, od której pochodzi tytuł – łączy gitarę klasyczną, pustynny folk, medytacyjną egzotykę i ponadczasowe kołysanki z odległych wysp.

Pierwotnie założony przez Vincenzo Marando (Movie Star Junkies, Krano, Similou), Alberto Danziego (I Residenti, oAxAcA) i Cosimo Rosę (Krano), Heart Of Snake poszerzył skład na Chamaerops o Francescę Colombo (znaną jako Mira), rzymską skrzypaczkę i kompozytorkę, członkinię Il Quadro di Troisi oraz kolektywu Misto Mame. Rezultat to unikalna podróż w nieznane – hipnotyzujące, spójne brzmienie, pięknie uchwycone przez Paula Beauchampa. Słuchając, przenosimy się do zagubionego polinezyjskiego dokumentu, na lizergiczną przejażdżkę przez rozległe śródziemnomorskie zarośla, samotne krzewy, ulewne burze i appalachijskie potoki. Podzielony na dwie części, Chamaerops uosabia melancholię samotnej rośliny stojącej przy oknie, gdzie gwiezdny pył i promienie światła snują obietnicę outsiderowego mikrokosmosu.

Duch Frantza Casseusa, który niczym delikatny powiew przenika przez trzciny, zostaje zdekonstruowany przez nagrania terenowe, kosmische elektronikę, haitańskie walce, głębię eksperymentów akordeonowych Pauline Oliveros oraz stalowogitarowe delirium Santo & Johnny. Do tego dochodzi spowolniony, narkotyczny styl à la Ry Cooder oraz mistyczna alchemia najlepszych prac Dorothy Carter.

Heart Of Snake & Mira po raz kolejny tworzą soundtrack z innego wymiaru – urzekającą płytę, która hipnotyzuje już od pierwszego zamaszystego arpeggio, przekształcając energie starożytnych i odległych źródeł w sny zakorzenione tu i teraz.

Data wydania: 21 marca 2025
Wydawca: Maple Death Records

Opracował: Artur Mieczkowski