
Płyta jest ucieleśnieniem spotkania, jednym z momentów trwającej relacji trio jako artystów, którzy komunikują się ze sobą za pomocą dźwięku, głosu i muzyki. Po wspólnym występie w 2016 roku w Londynie, Sey i Salvadori w końcu skrzyżowali swoje ścieżki. W 2017 roku Sey dołączyła do kolektywu artystycznego Salvadori Tutto Questo Sentire podczas rezydencji w Capalbio, najbardziej wysuniętej na południe części Toskanii we Włoszech, i rozpoczęła współpracę. Następnie para połączyła siły z Akihide Monną (z Bo Ningen), występując razem w 2019 roku w Camden Art Centre na Cork Street w Londynie.
Kiedy trio spotyka się razem, powstaje coś nowego, wydobywa się po uśpieniu, jak islandzki Gejzer. Sceneria tego szczególnego spotkania tria ma zasadnicze znaczenie dla palety dźwiękowej albumu, procesu i emocji. Album został nagrany w Islandii w Greenhouse Studios, gdzie trio ucieleśiło się jako zbiór swoich intuicji: jak natura może stanowić wskazówkę w wyborze instrumentów, ich materiałów i związanych z nimi rytmów; refleksji na temat głosu jako elementu rzeźbiarskiego, czystego dźwięku i słów.
Samo Gaister to wymyślone słowo, wywodzące się z niemieckiego „Geist” oznaczającego „ducha” i stworzone jako własne słowo. Czystość, duch i esencja są wydobywane z tria, pomimo ich różnych języków ojczystych (włoski, japoński i angielski), gatunków muzycznych i tożsamości, aby stworzyć coś nowego. Operowy wokal Olivii Salvadori swobodnie płynie i porusza się w synergii z rytmem Monny.
Ta płynna natura znajduje odzwierciedlenie w samym albumie, jego znaczniki czasu i partytury są oznaczone raczej spotkaniami niż samymi utworami. Ten album można uznać za jeden ciągły utwór i własną podróż, która nie jest zamknięta, zgodnie z etosem zespołu polegającym na ciągłej rozmowie i współpracy.
Data wydania: 1 listopada 2024
Wydawca: AD 93
Olivia Salvadori: głos
Akihide Monna: głos, perkusja, instrumenty perkusyjne
Coby Sey: głos, perkusja, syntezatory, wurlitzer
Nagrano w Greenhouse Studios w Reykjaviku na Islandii
Nagranie i producent: Sandro Mussida
Inżynier dźwięku: Francesco Fabris
Asystent w studio: Domiziano Maselli i Jakob Vasak
Inżynier miksu: Kristian Craig Robinson w Total Refreshment Centre, Londyn, Wielka Brytania
Mastering: Rashad Becker
Fotografia i reżyseria okładki albumu: Nhu Xuan Hua
Układ graficzny albumu: Akihide Monna
Oświetlenie do zdjęć: Charlie Hope
Opracował: Artur Mieczkowski