
Uznana artystka Darja Kazimira we współpracy z Zurą Makharadze prezentuje swoje najnowsze dzieło, Minotaur – Ananke, hipnotyzujący cykl improwizacji wokalno-instrumentalnych poświęconych ostatnim dniom życia Minotaura. To sugestywne wydawnictwo stara się odkryć głębszą istotę jego istnienia i ostatecznego celu, oferując odważną reinterpretację starożytnego mitu.
Daleko poza konwencjonalnym przedstawieniem Minotaura jako zwykłego potwora zabitego przez Tezeusza, Minotaur – Ananke rekonstruuje jego narrację jako opowieść o głębokim rytualnym znaczeniu. Wnuk Heliosa, pasierb Minosa – który sądzi zmarłych w podziemiach – i brat Ariadny, kapłanki Dionizosa, Minotaur wyłania się jako chtoniczne bóstwo splecione z kosmicznymi cyklami śmierci i odrodzenia. Jego początki leżą w świętym, lecz groteskowym związku królowej Pasifae, pochodzącej z Kolchidy, i ofiarnego byka – związku naznaczonego mitycznym przeznaczeniem.
Czerpiąc z filozoficznych spostrzeżeń Aleksieja Łosiewa, Kazimira bada, w jaki sposób legenda Minotaura, pozbawiona pierwotnego znaczenia, stała się jedynie groteskową baśnią w powszechnej świadomości. Jednak odkrycia archeologiczne i starożytne teksty ujawniają głębszy obraz: pierwotnej istoty zakorzenionej w Zagreusie, starszym Dionizosie, oraz skomplikowanym systemie rytualnego teatru, tańca i ofiar z ludzi.
Podobnie jak w klasycznym kulcie Dionizosa, istotą Minotaura jest jego własna śmierć – niezbędne przejście do transformacji i boskiego odrodzenia. W Minotaur – Ananke Kazimira na nowo wyobraża sobie ten odwieczny cykl poprzez dynamiczną grę dźwięku i głosu, przywołując napięcie między chaosem a przeznaczeniem. Pseudo-bohaterski czyn Tezeusza staje się jedynie ostatecznym pchnięciem ku nieuniknionemu losowi. Podczas gdy Minotaur przekształca się w nową boską formę, a Ariadna wypełnia swoją kapłańską rolę, Tezeusz, uciekając przed tajemnicą, dźwiga ciężar niespełnionego przeznaczenia. Labirynt staje się żywym ucieleśnieniem strachu i chaosu – nieubłaganą siłą rzucającą cień na wszystkich, którzy odwracają wzrok od spojrzenia Dionizosa.
Z Minotaur – Ananke Darja Kazimira tworzy przejmujący pejzaż dźwiękowy, który odbija się echem w głębi mitu, historii i egzystencjalnej nieuchronności. To nie jest tylko album; to rytuał, inwokacja, konfrontacja z samym Ananke – nierozerwalną nicią losu.
Data wydania: 21 marca 2025
Wydawca: Cyclic Law
Opracował: Artur Mieczkowski