Bosque Vacío – Cantera Oriente

Anxious magazine Bosque Vacío – Cantera Oriente

„…La Cantera Oriente jest świadectwem historii jeziora w mieście. Linia drzew Ahuehuete, zakorzenionych wzdłuż brzegu wody, przywołuje wspomnienia z czasów, gdy dominowała woda. Źródła nieustannie wypływają, odzyskując miejsce niegdyś wykorzystywane do wydobycia bazaltu używanego do brukowania ulic miasta. Nienasycone wykopaliska nieumyślnie uwolniły tę tryskającą obecność, przypominając o wodzie, która domaga się uznania”. – María Antonia González Valerio, kuratorka wystawy Przestrzenie oporu: Niekompletny katalog natury na obrzeżach miast.

Cantera Oriente pływa w dwuznacznościach i hybrydach. Album składa się z nagrań terenowych wykonanych w ciągu 18 miesięcy pracy w rezerwacie ekologicznym w południowej części miasta Meksyk, zamieszkałego przez 21 milionów mieszkańców. Podobnie jak megapolis samego Mexico City, Cantera Oriente jest miejscem sprzeczności, amalgamatów ad hoc i nieprawdopodobnych syntez. Niegdyś był to kamieniołom, następnie seria wypełnionych wodą lagun, a teraz, po sprowadzeniu gleby w celu wypełnienia niektórych z tych dróg wodnych, istnieje jako rezerwat, otwarte laboratorium dla Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku i seria boisk treningowych do piłki nożnej.

W tej pracy natura i kultura zacierają się, a Leena Lee i Guillermo Guevara uwidaczniają skomplikowane interakcje między asfaltem, skałami bazaltowymi, wodą wodociągową, zabudową mieszkaniową i trzęsieniami ziemi, które są uwikłane w szczególną historię i współczesną rzeczywistość miasta Meksyk.

Jeśli przestrzeń jest, jak sugeruje geograf Doreen Massey, „jednoczesnością dotychczasowych historii”, to Cantera Oriente ma mnóstwo opowieści do opowiedzenia. W czterech utworach, które składają się na ten album, Bosque Vacío (Lee i Guevara) zachęcają nas do zapoznania się tylko z niektórymi z nich w kompozycjach, które tworzą przestrzeń dla rozwijania złożoności miejsca i pogłosu dziedzictwa górnictwa i wydobycia.

Data wydania: 9 sierpnia 2024
Wydawca: Flaming Pines

Wszystkie utwory: Leena Lee i Guillermo Guevara
Miks i mastering: Guillermo Guevara
Nagranie terenowe Subacuática dzięki uprzejmości Robertiny Šebjanič
Obraz z drona dzięki uprzejmości Maríi Antonii González Valerio
Specjalne podziękowania dla grupy badawczej Arte + Ciencia z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku, Maríi Antonii González Valerio i Robertiny Šebjanič.
Projekt: Leena Lee i Kate Carr

Opracował: Artur Mieczkowski