Grapefruit, czyli skondensowany, pięćdziesięcio-parominutowy, autobiograficzny zapis ostatnich trzech lat życia twórcy
Bałtyk to jednoosobowy projekt Michała Rutkowskiego, cenionego i znanego w kręgach polskiej alternatywy, artysty audiowizualnego. O rewerencji i estymie, jaką darzony jest ten twórca, świadczyć może chociażby fakt, że występował na wielu ważnych imprezach muzycznych w Polsce, takich jak OFF Festival czy Soundrive. To jednak tylko początek długiej listy jego pokaźnego portfolio. Twórca od lat związany jest z wydawnictwem OpusElefantum. Współpracuje on ze wspomnianym labelem zarówno na płaszczyźnie wydawniczej oraz graficznej. Tym razem jednak mówimy o tym pierwszym formacie, gdyż Bałtyk wydaje właśnie swój piąty długograj, który ukaże się 30 września… znów pod auspicjami Opus Elefantum.
Jego nowy materiał, czyli Grapefruit, to skondensowany, pięćdziesięcio-parominutowy, autobiograficzny zapis ostatnich trzech lat życia twórcy. Nagrywany od końca 2019 roku do lata 2022 przez warszawskiego twórcę. Album jest kontynuacją założeń konceptualnych serwowanych przez jego poprzednie wydawnictwa. Introspektywny aspekt dzieła został rozszerzony o wchodzenie albumu w polemikę z przeszłymi płytami artysty oraz ich odbiorcami; wynikiem czasu i zmian środowiskowych jest fakt, że Grapefruit zadaje inne pytania, a na wcześniej stawiane dostarcza innych odpowiedzi, na niektóre nadal nie odpowiada. Kolejną zmianą w stosunku do przeszłych płyt jest zupełnie inny proces artystyczny autora – utwory miały być niesamowicie solidne muzycznie i melodycznie, jeszcze bardziej bezpośrednie niż poprzednio; dopiero gdy osiągały ten standard muzyk dopasował do nich wcześniej zapisany tekst. Formowane były bez żadnych udogodnień, surowo, na papierze i pianinie.
Sonicznie płyta skonstruowana jest wokół gitar elektrycznych, sztywnej, jednocześnie ekspresywnej perkusji i wszelakich instrumentów klawiszowych. Powracają wstawki syntezatorowe, złożone harmonie wokalne i przesterowe. Grapefruit to płyta przeciwieństw koegzystujących z harmonią, łamania czwartej ściany, wywoływania w odbiorcy odczucia inwazji na bariery intymne autora w mniej transparentny sposoby niż dotychczas.
Szukając muzycznych odniesień, należy wskazać, że w muzyce Michała wciąż słychać echa najważniejszych dla niego twórców, takich jak Phil Elverum czy Dear Nora. Nie można jednak zapomnieć o tym, iż na nowym albumie odnaleźć można mnóstwo nowych natchnień; Bałtyk bowiem inspirował się chociażby francuskim songwritingiem spod znaku France Gall czy japońskim city popowym w wydaniu Taeko Onuki. Przede wszystkim jednak Grapefruit to jego autorska i unikalna muzyczna wizja.
Data premiery: 30 września 2022 roku.
Opus Elefantum