Luksfery Festiwal – Gdynia

Festiwal muzyki nowej w IMKA – Gdynia 31.08-01.09

Luksfery Festiwal – Gdynia

Festiwal Luksfery to oddolna inicjatywa ambitnych, aspirujących twórczyń i animatorów kultury, powstała z miłości do eksperymentów formalnych i estetycznych oraz ekscytacji modernistyczną przestrzenią budynku IMKA w Gdyni. Efektem awangardowych poszukiwań osób artystycznych biorących udział w festiwalu będą oryginalne kompozycje, które powstaną w dialogu kreatywnych głosów z samym budynkiem – unikalną akustyką sali koncertowej w IMKA.

LINEUP:

Księżyc
Raphael Rogiński
Albert Karch
Koty&bez
Oskar Tomala
Lorenzo Martinez
Łukasz Moroz

Zakup biletu

Plakat: Hanna Augustyniak


Księżyc

Księżyc

Wywiad w ANXIOUS:KSIĘŻYC – Od sakralnego śpiewu po pianie koguta


Raphael Roginski

Raphael Roginski

Rogiński – polski gitarzysta, kompozytor i muzykolog, zyskał uznanie nie tylko jako członek tria Shofar, w którym występuje z saksofonistą Mikołajem Trzaską i perkusistą Macio Morettim, ale także dzięki swoim zdumiewającym interpretacjom muzyki Johna Coltrane’a wydanej w 2015 Gra Johna Coltrane’a i Langstona Hughesa African Mystic Music. Talán to tytuł nowego solowego albumu Raphaela Rogińskiego, który ukazał się nakładem wytwórni Instant Classic.


Albert Karch

Gra na perkusji i fortepianie, produkuje i pisze muzykę. Wydał kilka autorskich płyt, był zaangażowany w kilkadziesiąt innych. Do jego najważniejszych współprac należy Ichiko Aoba, z którą opublikował dwa albumy, oraz Gareth Quinn Redmond – pierwsza z nadchodzących trzech płyt duetu ukaże się jesienią 2024 w WRWTFWW Records. Od niedawna część zespołu Soyuz. Lubi podróżować, dzieli życie na Polskę i Japonię.

Moja fascynacja przestrzenią trwa od wielu lat. Kiedyś wynajmowałem pokój na terenie zakonu w Kopenhadze, przy którym był też kościół, a w tym kościele wspaniała akustyka. Zaprzyjaźniłem się z ówczesnym rektorem i dostałem od niego klucze, żeby swobodnie sobie grać i nagrywać w jego przestrzeni. Przez kilka lat, otoczony kilkusekundowym pogłosem, improwizowałem tam na różnych instrumentach, pisałem, ćwiczyłem, a przede wszystkim słuchałem, jak rozchodzi się moje granie w sali, jak współpracuje ona ze mną i inspiruje. Dziś widzę, że bardzo wpłynęło to na mój sposób gry. Do Gdyni chciałbym przynieść coś z tego doświadczenia, stworzyć delikatne, pełne i różnorodne dźwiękowe wypełnienie. Nienarzucające się, ale obecne.


Koty&bez

Koty&bez

Koty&bez to pochodna większego projektu Koty bez oczu, Psy bez nóg którego intymniejsze elementy będą zgłębiać, dekonstruować i wynajdywać na nowo Tymon Kolubiński oraz Rozalia Grabowska. W powolnych pasażach i w inspirowanych muzyką ludową brzmieniach poszukujemy ukojenia i komfortu.


Oskar Tomala

Oskar Tomala

Jest kompozytorem i multiinstrumentalistą. Zajmuje się kompozycją elektroakustyczną, instalacjami dźwiękowymi oraz tworzy muzykę filmową. Jako kompozytor Oskar pracuje z harmonią just intonation i komponuje zarówno na instrumenty akustyczne,jak i elektronikę, co można usłyszeć na jego ostatnim albumie „Architecture Resonances” zarejestrowanym w kościele św. Jana w Gdańsku.

Rozmyślając intensywnie nad koncertem postanowiłem zwrócić się do moich korzeni. Zbratać się ponownie z instrumentem, który towarzyszy mi przez całe życie. Gitarą. Kładąc na stół wszystkie dotychczas odnalezione obiekty poszukiwań w dźwięku, odkryłem bezpośrednio łączącą je formę ekspresji, z którą mimowolnie w formie codziennej medytacji obcowałem na przestrzeni roku.Uwzględniając moje wciąż pogłębiane poszukiwania nad tym jak dźwięki rezonują w przestrzeni, będę wykonywał jedną z semi-zakomponowanych medytacji sonicznych, w której postaram się zjednoczyć z akustyką sali koncertowej IMKA w Gdyni


Lorenzo Martinez

Lorenzo Martinez

Kompozytor muzyki elektroakustycznej – mieszkający w Mediolanie – aktywny w dziedzinie badań dźwięku elektronicznego od 2021 roku. Poprzez domieszkę sonorowych elementów o akuzmatycznej naturze i wyrafinowanych ambientowych pejzażach dźwiękowych, projekt Bonnie ma na celu sublimację w konkretną i muzyczną formę wrażeń – uporządkowanych chronologicznie – wynikających z rozdzierającej serce i tragicznej utraty bliskiej osoby, poprzez kreację zimnych, chaotycznych i opustoszałych atmosfer.


Łukasz Moroz

Artysta dźwiękowy i kompozytor mieszkający w Hadze. Skupia się na eksploracji elektroakustycznych form artystycznych, zajmujących się subtelnymi niuansami przestrzeni harmonicznych i liminalnych. Zafascynowany ciszą, wczesnymi formami muzycznymi i praktyką głębokiego słuchania, bada związki pomiędzy różnymi dyscyplinami, takimi jak teoria strojenia, psychoakustyka i architektura.

Wydarzenie na facebook