Kakofonie #3: Paulina Owczarek & MikrobioM (Michał Joniec + Michał Giżycki)

23.02.2025 r., godz. 20:00
Klub Betel, Kraków, Plac Szczepański 3

Kakofonie #3: Paulina Owczarek & MikrobioM (Michał Joniec + Michał Giżycki)

„Przed nami trzecia odsłona cyklu Kakofonie, który organizuję od stycznia we współpracy z Betelem. Tym razem, 23 marca, Paulina Owczarek odbędzie pierwsze sceniczne spotkanie z duetem MikrobioM. Pomysł na realizację takiego koncertu zrodził się podczas kuluarowych rozmów towarzyszących drugiemu dniowi ubiegłorocznej edycji poznańskiego Spontaneous Music Festival. Paulina, pomimo czekającego ją nazajutrz lotu do Francji, pojawiła się w Dragon Social Clubie na kilka godzin, by załapać się na solowy występ wielkiego londyńskiego saksofonisty Johna Butchera. Pomiędzy koncertami odbywającymi się tego wieczoru zapoznała mnie z obecnym wśród publiczności Michałem Jońcem, który przedstawił się jako połowa improwizującego składu MikrobioM współtworzonego z Michałem Giżyckim. Okazało się, że muzycy myśleli nad wspólnym koncertem już od dawna, a ja obiecałem zająć się tematem w nieodległej przyszłości.

Pół roku później koncepcja ta materializuje się właśnie w ramach Kakofonii. Szykuje się zatem misterne dłubanie w teksturach, feeria kwasowych dźwięków i czujne reakcje na mikroskopijne detale. Mamy nadzieję, że przybędziecie na to spotkanie tak licznie, jak przybyliście na dwa poprzednie, dowodząc tym samym, że nasza inicjatywa zdaje się faktycznie wypełniać lukę w krakowskiej rzeczywistości koncertowej. Do zobaczenia!” – Mateusz Sroczyński

Paulina Owczarek – saksofonistka, improwizatorka; gra na saksofonie altowym i barytonowym, głównie muzykę swobodnie improwizowaną.

Aktualnie aktywna w zespołach: Sambar, Morświn, Figa, Krakow Improvisers Orchestra, Xatarata, Cranky Ego, WOO i innych formacjach improwizujących bez nazwy i/lub bez prze/przyszłości; improwizuje też z tancerzami, malarzami i poetami.

MikrobioM to duet wykonujący radykalną, psychoaktywną muzykę swobodnie improwizowaną. Istnieją od 2021 roku, wydali dotąd dwa albumy oraz grali m.in. na festiwalach Drums Fusion w Bydgoszczy czy Spontaneous Music Festival w Poznaniu. Tworzą go:

Michał Joniec – śmieciarz-idiofonista i perkusjonalista – ale głównie śmieciarz: psychonautyczny archeolog dźwięku. Rozbudowuje autorskie, zindywidualizowane zestawy ze znalezionych obiektów dźwiękowych, stanowiące swoiste mapy intuitywnych muzycznych światów. Zdobywca Złotych Gęśli na festiwalu Nowa Tradycja: w TVP i Polskim Radiu grywał za złotych czasów PiSu. Współtworzy(ł) projekty muzyczne m.in.: kakofoNIKT, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, kakofoNIKT i Towarzystwo Katastroficzne, Poznańska Orkiestra Improwizowana, MikrobioM, Meduza i Polip, Gaudi, Owsiki i Huje – oraz inicjatywy artystyczno-kulturalne takie jak: Statek Kultury, ImproPlener, Antypody. Ponadto pisuje teksty dla Chóru Pogłosy oraz Towarzystwa Katastroficznego. Tworzy również muzykę do spektakli teatralnych (m.in. “Coco, czyli bałkańska operetka” w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Teatrze Polskim w Poznaniu).

Michał Giżycki – klarnecista, saksofonista, improwizator. Umiejętności muzyczne zdobył samoucząc się; przez 8 lat studiował na własną rękę pianino/fortepian, teorię muzyki oraz praktykę słuchania, a następnie od 2014 roku instrumenty dęte. Często posługuje się rozszerzonymi technikami takimi jak oddech cyrkulacyjny czy multiphonics, które umożliwiają tworzenie wielopoziomowych transowych struktur na pozornie jednogłosowych instrumentach., jednocześnie jego grę charakteryzuje pełne zaangażowanie emocjonalne. Inspiracje czerpie z przyrody, natury, w tym z wielu objawów muzyki, introspekcji oraz zastanych okoliczności. W 2021 roku założył TORF records – wydawnictwo z muzyką improwizowaną, free jazzową i kreatywną. Obecnie współtworzy: Czarnoziem, Satori duo, En quartet, Drogi Krajowe, MikrobioM. Współpracował z wieloma muzykami sceny muzyki improwizowanej, jazzowej, eksperymentalnej, rockowej, folkowej, a także artystami i artystkami sztuk wizualnych, performatywnych, tancerzami i tancerkami. Stworzył i wykonywał muzykę do filmu (“Pogrzebanie” w reż. Jerzego Czachowskiego), spektaklu teatralnego (“Coco” w reż. Pawła Miśkiewicza, Teatr Polski w Poznaniu) oraz słuchowiska na żywo (“Szansa niezerowa” w reż. Anny Szamotuły).
https://michalgizycki.com/

Bilety w cenie 30 zł dostępne w przedsprzedaży w lokalu (Kraków, Plac Szczepański 3) lub w cenie 40 zł na bramce w dniu wydarzenia (preferujemy gotówkę).

Więcej informacji w wydarzeniu facebook