Festiwal Muzykofilia. Edycja VII: cosmoS-ONI-Copernicus

19–20.05.2023, Dwór Artusa / Toruń

Festiwal Muzykofilia. Edycja VII: cosmoS-ONI-Copernicus

Zapraszamy na siódmą edycję toruńskiego festiwalu organizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos. Interdyscyplinarne wydarzenie pn. Festiwal Muzykofilia. Edycja VII: cosmoS-ONI-Copernicus jest kolejną odsłoną znakomicie przyjmowanego przez publiczność festiwalu o międzynarodowym statusie, który co roku realizowany jest w sposób tematyczny. W programie Muzykofilii 2023, realizowanej w związku z 550. urodzinami Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także 480. rocznicą wydania dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” przedstawimy koncerty audiowizualne artystek i artystów z Polski, Austrii i Belgii. Zaproszeni artyści – na co dzień poruszający się równolegle w obrębie rozmaitych gatunków muzycznych i produkcji wizualnych – będą interpretować w nowy i nieoczywisty sposób Kosmos, astronomię lub wprost nawiązywać do dzieł wybitnego torunianina. Istotne będą m.in. wpływy zagadnień astronomicznych, zastosowanie danych astronomicznych w kompozycji muzycznej i sztuce wideo oraz wpływ nowoczesnej nauki na sztukę i muzykę współczesną.

Ponadto zaproponujemy kilka wykładów popularnonaukowych wprowadzających w zagadnienia „kosmicznej muzyki”, astronomii i radioastronomii. Kolejny raz przybliżymy publiczności wydawców muzyki eksperymentalnej i elektronicznej podczas prezentacji niezależnych wydawnictw muzycznych. Zaprezentujemy także premierowo pierwszą część projektu audiowizualnego SOLAR SYSTEM – przygotowywanego przez Fundację Artystyczną Kosmos oraz grupę VOICES OF THE COSMOS, który łączy naukowe dziedzictwo Kopernika z wymiarem artystycznym w zakresie dźwięku i obrazu.


PROGRAM FESTIWALU:

19.05.2022 (piątek)
koncerty i prezentacje multimedialne – Sala Wielka, godz. 19.00:
Sebastian Soberski / VOICES OF THE COSMOS
Mazzoll / Anna Ruta Pilewicz
AQUAVOICE

20.05.2022 (sobota)
wykład – Sala Mała, godz. 17:30
prof. dr hab. Dariusz Brzostek (Katedra Kulturoznawstwa, Instytut Nauk o Kulturze UMK) “Od Space Age Pop do Kosmische Musik. Ścieżki dźwiękowe dla obywateli kosmosu.”

20.05.2022 (sobota)
koncerty i prezentacje multimedialne – Sala Wielka, godz. 18.00:
SOLAR SYSTEM – vol. 1: HELIOCENTRIC
A. Kochanowicz / M. Kwietnicki / L. Nienartowicz
Yannick Franck / Gast Bouschet – The Rising
TJ Głupiec (aka FOQL) / VJ Copy Corpo
TWIXT (Billy Roisz / dieb13)


Dodatkowym wydarzeniem w ramach Festiwalu będą „Małe targi muzyczne”, które odbędą się w Sali Lustrzanej (19.05 od godz. 18:00 i 20.05 od godz. 17:00)


Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia

Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański
Oprawa graficzna: Anna Ruta Pilewicz

Festiwal Muzykofilia dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń, Fundacji PZU oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Cykl realizacji SOLAR SYSTEM dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Partnerzy:
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Mercure Hotels
Manekin

Patronat medialny: 
TVP3 Bydgoszcz
Polskie Radio PiK
TV Toruń
Radio Gra
Glissando
Anxious Magazine


Informacje na stronie Dworu Artusa

Strona FB Festiwalu Muzykofilia

Wydarzenie na FB


NA WSZYSTKIE FESTIWALOWE WYDARZENIA I KONCERTY WSTĘP WOLNY


OPIS KONCERTÓW AUDIOWIZUALNYCH W SKRÓCIE:

Projekt VOICES OF THE COSMOS (muzyka: Wojciech Zięba i Rafał Iwański, wideo: Sebastain Soberski) zaprezentuje program „Deep Space” przygotowany na koncerty w Polsce w roku 2022 (nigdy nie prezentowany w Toruniu) z powodu nadchodzącej rewolucji w obserwacjach tzw. głębokiego kosmosu za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Teleskop ten po 20 latach konstruowania, wystrzelony w grudniu 2021 przekazał w 2022 roku pierwsze światło i zdjęcia ukazujące nieznane oblicza kosmosu – obserwacje najodleglejszych we Wszechświecie galaktyk oraz pierwszych gwiazd, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu.

Weteran polskiej muzyki improwizowanej, jazzu i yassu Jerzy Mazzoll przedstawi nową wersję swojej kompozycji „Jeden Dźwięk” z lat 90. na klarnet basowy (wielokrotnie prezentowanej na żywo i wydanej na płycie CD w 2012 r.) pt. „Jeden Kosmiczny Dźwięk” – utwór oparty na półtonach, ćwierćtonach i przedęciach, zawierający w sobie mnóstwo odcieni i barw. Muzyce będą towarzyszyć specjalnie przygotowane wizualizacje ukazujące otchłań kosmosu i geologiczną pustkę bezludnych planet autorstwa Anny Ruty Pilewicz. Artystka w swoich filmach w dużej mierze korzysta z diaskopu, na którym tworzy barwne mikrokosmosy będące paralelą pozaziemskiej przestrzeni.

Tadeusz Łuczejko (AQUAVOICE) przygotuje program oparty na swoich starszych i nowszych kompozycjach elektronicznych odnoszących się do zjawisk astronomicznych i programu SETI (czyli Search for Extraterrestrial Intelligence) – wieloletniego projektu naukowego, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, a niebędących dziełem człowieka.

Trio audiowizualne Alicja Kochanowicz / Maciej Kwietnicki / Lech Nienartowicz zajmie się fenomenem „alternatywnych teorii” związanych z kosmosem. Na warsztat zostaną wzięte twierdzenia, które w dobie wielkich odkryć, otwartym dostępie do baz danych, zdjęć wysokiej rozdzielczości głębokiego kosmosu, zdają się cofać nas do epoki przedkopernikańskiej. Artyści starając się jednak unikać jednoznacznego wartościowania przedmiotu badań skupią przede wszystkim na języku i specyficznej estetyce współczesnych medialnych (zwłaszcza internetowych) przekazów.

The Rising to wielozmysłowe dzieło audiowizualne stworzone wspólnie przez muzyka Yannicka Francka i artystę wizualnego Gasta Bouscheta. Sonicznym zaklęciom Francka towarzyszy wideo nakręcone przez Bouscheta, zainspirowane jednym z jego alchemicznych poematów, którego celem jest sprawienie, by wewnętrzne życie ciała uczestniczyło w mrocznej, świętej sieci. Spektakl żywi się kosmicznie powiązanymi, ale często sprzecznymi siłami i ideami, które nie unieważniają się wzajemnie, ale wznoszą się na nowy poziom połączenia.

Justyna Banaszczyk & Darek Pietraszewski (FOQL & VJ Copy Corpo) zaprezentują projekt audio-wizualny „Hubble Deep Field” bazujący na technikach cyfrowo-analogowych, inspirowany odkryciem znanym jako Głębokie Pole Hubble’a. W grudniu 1995 r za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wykonano serię zdjęć niewielkiego, z pozoru pustego, obszaru w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Obraz uzyskany po analizie okrył ponad 3 tysięcy najmłodszych i najodleglejszych galaktyki z dotychczas poznanych. Odkrycie to stało się czołowym źródłem danych w badaniach nad wczesnym Wszechświatem.

Billy Roisz (muzyka) i Dieter Kovačič (wideo) – czyli duet TWIXT z Austrii – przejrzą swoje archiwa audiowizualne w poszukiwaniu powiązań i wskazówek dotyczących Mikołaja Kopernika i stworzą specjalny program filmowy i muzyczny na tę okazję.


SOLAR SYSTEM cykl realizacji audiowizualnych

SOLAR SYSTEM Anxious Magazine

W związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a także 480. rocznicy wydania dzieła De revolutionibus orbium coelestium oraz kosmologicznymi tradycjami Torunia – od połowy grudnia 2022 powstaje projekt audiowizualny SOLAR SYSTEM, który łączy naukowe dziedzictwo astronoma z wymiarem artystycznym w zakresie dźwięku i obrazu. W wymiarze naukowym odnosi się on przede wszystkim do rewolucji kopernikańskiej i jej wpływu nie tylko na rozwój astronomii i nowoczesnej nauki, ale także na transformacje społeczne oraz filozofię – przełom w myśleniu na temat miejsca człowieka we Wszechświecie.

Myśl Kopernikańska zostanie wyrażona w formie cyklu trzech realizacji audiowizualnych. W warstwie muzycznej będą to premierowe kompozycje elektroakustyczne grupy VOICES OF THE COSMOS (Rafał Iwański, Wojciech Zięba, konsultacja astronomiczna – Sebastian Soberski) wykorzystującej dźwięki obiektów astronomicznych z Kosmosu. Grupa działa od 2009 r. i jest mocno osadzona w polskim oraz międzynarodowym środowisku muzycznym i popularnonaukowym. Natomiast w warstwie wizualnej będzie to artystyczno-astronomiczne wideo (autorstwa Anny Ruty Pilewicz) połączone ze scenami z udziałem muzyków (za nagranie scen i montaż odpowiedzialny jest Mateusz Matyasik).

Unikatową wartością projektu jest jego multidyscyplinarność wynikająca z połączenia muzyki oraz obrazu z astronomią. Natomiast głównym celem jest promocja oryginalnego w skali światowej, toruńskiego przedsięwzięcia artystyczno-naukowego w zabytkowych i nowoczesnych przestrzeniach miasta (Dwór Artusa, nowa siedziba WOAK, CSW) oraz poza granicami Torunia i w Internecie.

Pierwsza odsłona tego przedsięwzięcia będzie miała miejsce w maju 2023 roku podczas Festiwalu Muzykofilia. Edycja VII: cosmoS-ONI-Copernicus w Dworze Artusa w Toruniu. Będzie to specjalne wydarzenie organizowane w ramach corocznych działań Fundacji Artystycznej Kosmos. Druga odsłona projektu odbędzie się w nowej siedzibie WOAK-u w Toruniu w grudniu 2023 roku razem z premierą koncertową nowego albumu De Revolutionibus MMXXIII grupy VOICES OF THE COSMOS. Natomiast trzecia część cyklu zostanie zaprezentowana w lutym 2024 roku w CSW w Toruniu. W ramach tego wydarzenia pokazane zostaną: wszystkie trzy części serii, film dokumentalny Szept Gwiazd Mateusza Matyasika o grupie VOICES OF THE COSMOS, będzie miało też miejsce spotkanie z autorami cyklu SOLAR SYSTEM oraz zaproszonymi zawodowymi astronomami.

Materiały organizatora