Avant Art Festival – międzynarodowy festiwal muzyczny odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku i po raz siedemnasty zagości we Wrocławiu, a po raz ósmy w Warszawie. W tym roku odbędzie się także pierwsza edycja w Lublinie.
Avant Art Film jak co roku przenosi widzów w fascynujący świat muzyki za pośrednictwem kina dokumentalnego. Organizowany jest w dwóch miastach – Wrocławiu i Warszawie.
W tym roku w programie m.in. film o twórcach takich zespołów jak At the Drive In i The Mars Volta: Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird (reż. Nicolas Jack Davies, Niemcy 2023), Licht – Stockhausen’s Legacy (reż. Oeke Hoogendijk, Holandia 2022) o jednym z najważniejszych kompozytorów XX wieku, Karlaheinzu Stockhausenie oraz film o ogromnej kontrowersji wywołanej przez zespół z RPA Die Antwoord – ZEF – The Story of Die Antwoord (reż. Jon Day, RPA 2023).
Ponadto zobaczymy To stage the music: Heiner Goebbels (reż. Gulio Boato, Włochy, Niemcy, Francja 2022) o świecie innowacyjnego kompozytora, którego prace redefiniują współczesną muzykę sceniczną, natomiast film RAVE (reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel, Polska 2024) pokaże scenę rave’ową, z niezwykle intensywnym doświadczeniem audiowizualnym, które uzupełni spotkanie z twórcami filmu. Będzie można także zobaczyć film o pierwszym zespole Nicka Cave’a Mutiny in Heaven: The Birthday Party (reż. Ian White, Australia 2023) – we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z jego producentem.
Przegląd filmów dokumentalnych o muzyce Avant Art Film to kolejne tegoroczne ogłoszenie Avant Art Festival. Po pierwszej edycji w Wałbrzychu (i wydarzeniach specjalnych w Legnicy) w lipcu, ogłoszeniu programu edycji we Wrocławiu i w Warszawie (w ramach tego ostatniego także wydarzenie specjalnie – w kooperacji z festiwalem Warszawska Jesień), a także ogłoszeniu pierwszej edycji w Lublinie, Avant Art odkrywa kolejne karty.
Wydarzenie Avant Art Film w Warszawie współfinansowane ze środków Miasta st. Warszawy.
Główny Partner Przeglądu Kino Iluzjon
Wydarzenie Avant Art Film we Wrocławiu współfinansowane ze środków Miasta Wrocławia
Główny Partner Przeglądu Kino Nowe Horyzonty
Patroni medialni: Filmweb, Pełna Sala
Harmonogram pokazów filmów Wrocław:
piątek:
20.09.2024, godz. 18:00 / POKAZ PREMIEROWY
Mutiny in Heaven: The Birthday Party reż. Ian White / Australia 2023 / 99 minut + spotkanie z gośćmi
20.09.2024, godz. 21:00
To stage the music: Heiner Goebbelsreż. Gulio Boato / Włochy, Niemcy, Francja 2022 / 85 minut
sobota:
21.09, godz. 19:00
ZEF – The Story of Die Antwoord reż. Jon Day / RPA 2023 / 90 minut+ spotkanie z gośćmi
niedziela:
22.09, godz. 15:00
Licht – Stockhausen’s Legacy reż. Oeke Hoogendijk / Holandia 2022 /120 minut
22.09, godz. 17:30
RAVE reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel / Polska 2024 / 79 minut + spotkanie z gośćmi
22.09, godz. 20:00
Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird reż. Nicolas Jack Davies / Niemcy 2023 / 127 minut
Harmonogram pokazów filmów Warszawa:
24.09.2024, godz, 20:00
Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird reż. Nicolas Jack Davies / Niemcy 2023 / 127 minut
25.09.2024, godz. 18:00
To stage the music: Heiner Goebbelsreż. Gulio Boato / Włochy, Niemcy, Francja 2022 / 85 minut
26.09.2024, godz, 20:00
Licht – Stockhausen’s Legacy reż. Oeke Hoogendijk / Holandia 2022 /120 minut
27.09.2024, godz. 19:00
RAVE reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel / Polska 2024 / 79 minut + spotkanie z gośćmi
28.09.2024, godz. 17:00
Mutiny in Heaven: The Birthday Party reż. Ian White / Australia 2023 / 99 minut
29.09.2024, godz. 17:00
ZEF – The Story of Die Antwoord reż. Jon Day / RPA 2023 / 90 minut+ spotkanie z gośćmi
Opisy poszczególnych filmów:
RAVE
reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel / 2024 / Polska / 79 min.
Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju. Młodzi bohaterowie są zafascynowani modą na lata 90. XX wieku, ale posiadają też krytyczną świadomość naiwności oraz utopijności postulatów osób z pierwszego polskiego pokolenia techno. Film zderza współczesność z unikalnymi archiwami polskich imprez sprzed 30 lat, reprezentującymi konflikt pomiędzy miejską, artystyczną kulturą rejwową a wiejskimi imprezami techno spod znaku klubu Ekwador w Manieczkach. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?
Licht – Stockhausen’s Legacy
reż. Oeke Hoogendijk / 2022 / Niderlandy / 122 min.
Karlheinz Stockhausen, jeden z najważniejszych kompozytorów XX wieku, pisał operę „Licht” przez połowę swojego życia. Impulsem była świadomość, że muzyka to nie tylko dźwięk, ale też działanie, akcja i uniwersum znaczeń. Nie doczekał prapremiery. Żadna instytucja na świecie nie odważyła się wystawić dzieła, które było podzielone na siedem dni i trwało w sumie 28 godzin. Muzyka konkretna i elektroniczna miała być wykonywana przez orkiestry, solistów, chóry, balet, a jednym z elementów scenografii były helikoptery.
ZEF – The Story of Die Antwoord
reż. Jon Day / 2023 / RPA / 90 minut
“ZEF – The Story of Die Antwoord” jest równie prowokacyjny jak jego bohaterowie: zaskakujący, dziwaczny i mistrzowsko zmontowany dokument. Podobnie jak liczne klipy, które zawiera, film jest eksploracją wielu kontrastów, które czasami wydają się trudne do pogodzenia – głośne i ciche, piękne i brzydkie, bogate i biedne, z sukcesem i porażką.
Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird
reż. Nicolas Jack Davies / 2023 / Niemcy / 127 minut
Film przedstawiający artystyczną i osobistą relację między Omarem Rodríguezem-Lópezem i Cedrikiem Bixlerem-Zavalą (At the Drive-In / The Mars Volta), opowiedzianą niemal w całości za pomocą setek godzin materiałów nakręconych przez Omara w ciągu ostatnich 40 lat.
To stage the music: Heiner Goebbels
reż. Gulio Boato / 2022 / Włochy, Niemcy, Francja / 85 minut
Co łączy fugę Bacha, znak drogowy używany jako gong, tekst Samuela Becketta i głosy dwóch gruzińskich więźniów z 1916 roku? Heiner Goebbels jest kompozytorem eklektycznym, niemożliwym do określenia według definicji muzyki i sztuki XX wieku. Wykorzystuje przestrzeń, przedmioty, ciała i nagrania etnograficzne jako instrumenty muzyczne. W swojej pięćdziesięcioletniej karierze eksperymentował ze wszystkim: od zespołów rockowych po reżyserię operową. Począwszy od “Bella Ciao”, aż do “A House of Call”. Film przedstawia trzyletni proces tworzenia tego szczególnego dzieła symfonicznego, od pierwszego spotkania z dyrygentem aż do debiutu w Filharmonii Berlińskiej. Materiały archiwalne i wywiady opowiadają podróż artysty, który nigdy nie przestał eksperymentować.
Mutiny in Heaven: The Birthday Party
reż. Ian White / Australia 2023 / 99 minut
Zaczynając od skromnych początków na przedmieściach Australii zespół The Birthday Party stał się jednym z najbardziej wpływowych zespołów swoich czasów – dowodząc poziom uznania, który pozostaje niezmieniony do dziś. Magnetyczny głos wokalisty Nicka Cave’a i przełomowe dźwięki gitarzysty Rowlanda S. Howarda oszołomiły publiczność na całym świecie. Do czasu ich nieuchronnego rozpadu zostali okrzyknięci najbardziej niebezpiecznym zespołem na świecie.