Cieniawa – Okolice
„co skrywa przestrzeń dookoła nas, jak miasto rozrasta się anektując elementy natury i odwrotnie – kiedy ta zawłaszcza zapomniane przez ludzi miejsca i pochłania je bezpowrotnie, nadając im nowy rytm”
Cieniawa to jednoosobowy projekt ambientowy, założony w 2019 roku przez Pawła Jóźwiaka. Nazwa projektu pochodzi od wzgórza skrytego w gdańskich lasach, z którego można obserwować leśną panoramę i złapać oddech z dala od codziennego zgiełku miasta. Jest to zresztą klucz do zrozumienia koncepcji, jaka stoi za ambientem tego twórcy. Okolice są zaś organiczną opowieścią o pejzażach nadmorskiego lasu, strugach ukrytych w zaroślach, wdzięcznie odbijających światło księżyca. Autor za pomocą eterycznego ambientu próbuje słuchaczom przybliżyć znaczenie i istotę natury. Jóźwiak chce zwrócić uwagę na to, co nas otacza: co skrywa przestrzeń dookoła nas, jak miasto rozrasta się anektując elementy natury i odwrotnie – kiedy ta zawłaszcza zapomniane przez ludzi miejsca i pochłania je bezpowrotnie, nadając im nowy rytm. Okolice przedstawiają teraźniejszość bądź wspomnienie chwil, w których odkrywamy i doceniamy przeplatający się świat ludzi i natury.
Twórczość Pawła Jóźwiaka można najłatwiej określić mianem głębokiego ambientu, który mocno osadzony jest w konkretnym kontekście. W tym wypadku, jest to oczywiście natura, zarówno wujęciu dźwiękowym, namacalnym oraz duchowym. Ta flagowa inspiracja jest zresztą bardzo wyraźnie słyszalna w jego twórczości, ponieważ w Okolicach nie brakuje elementów field recordingu. W muzyce tej też obecne jest charakterystyczne down tempowe tętno, które wynosi ten materiał poza ramy klasycznego ambientu. Sam autor określa te prace mianem pejzaży złożonych z odgłosów natury i miasta, które przetykane są ciepłymi brzmieniami syntezatorów. Szukając muzycznych odniesień do konkretnych artystów, wskazać należałoby tu twórczość Biosphere oraz Loscil. Muzyka na Okolicach z pewnością powinna zaintrygować wszystkich słuchaczy wymienionej wyżej dwójki. Zainteresować się nią powinni także fani GASa, Mathiasa Grassowa i Janusza Jurgi.
Piotr Markowicz – deep adaptation
„Katastrofa klimatyczna jest faktem, który dzieje się na naszych oczach,czy tego chcemy, czy nie. Przed nami rozgrywa się wydarzenie epokowe.Nasze życie zmieni się nie do poznania. Zmienimy się my sami. Trzeba będzie się zaadaptować”
deep adaptation to solowy projekt Piotra Markowicza, współtwórcy znanego na scenie alternatywnej projektu producenckiego Palmer Eldritch, który w swoim portfolio ma wiele płyt oraz sporo kooperacji z różnymi muzykami oraz oficynami. W 2017 roku elektroniczny twórca wydał pod auspicjami wytwórni TrzySzóstki solowy materiał o tytule Low Expectations, który był ambientem najlepszej próby i został ciepło przyjęty przez krytykę.
Jego najnowszy projekt jest następstwem twórczej refleksji nad muzyką XX wieku, m.in. takich nurtów jak sonoryzm, mikrotonalizm czy spektralizm, ale nie brak na nim charakterystycznego dla muzyki klubowej tętna. To właśnie ono może być kluczem do muzycznego rozkodowania tego materiału, gdyż scena muzyki post-clubowej to kolejna z głównych muzycznych inspiracji Markowicza. Początkowa koncepcja zakładała skupienie się na samym doświadczeniu słyszenia, na dźwięku jako fenomenie. Tak powstające szkice rosły w stronę pełniejszych nagrań, które ostatecznie nabrały pełniejszych, tanecznych kształtów. Całość spogląda z jednej strony na współczesną elektronikę, a z drugiej na XX- wieczną tradycję muzyki eksperymentalnej, wychodzącą jednak z podobnych założeń.
Mark Fisher mówił, że żyjemy w czasach depresyjnego hedonizmu. Niech więc taki będzie ten materiał, niech będzie to depresyjna impreza. Bo brakowało imprez w tym roku. 4 sierpnia 2020 roku PAP opublikowała prognozy, z których wynika, że za życia obecnych czterdziestolatków wymrą drzewa, które obecnie zajmują około 75% powierzchni polskich lasów. Koncept głębokiej adaptacji to koncept wywodzący się z ekologii i klimatologii. Zakłada stanięcie twarzą w twarz z nieuniknionym. Katastrofa klimatyczna jest faktem, który dzieje się na naszych oczach, czy tego chcemy, czy nie. Przed nami rozgrywa się wydarzenie epokowe. Nasze życie zmieni się nie do poznania. Zmienimy się my sami. Trzeba będzie się zaadaptować.
deep adaptation to w końcu notatki z czasu izolacji. Muzyka tonalna przestała pasować do nowego trybu życia. Typowa, oparta o harmonię muzyka nie jest w stanie oddać tego rodzaju napięcia, jakiemu towarzyszy lockdown czy śmierć dziesiątek tysięcy chorych. Zostaliśmy sami, żyjąc wiecznie z szumem miasta, dróg, bloków, odgłosów sąsiadów. Więc niech teraz te wszystkie szumy i piski staną się muzyką.
Data premiery: 12 listopada 2021
Gatunek: Ambient, Experimental Techno